"סל צריחה": התערוכה השנתית 2013

"סל צריחה": התערוכה השנתית של אגודת אמני קרמיקה בישראל הושקה בבית בנימיני המרכז לקרמיקה עכשווית בתל אביב הוצגה במהלך החודשים אוגוסט – אוקטובר 2013 ומשם נדדה למוזיאון עוקשי לאמנות בעכו העתיקה. האמנים המשתתפים הם חברי אגודת אמני הקרמיקה בישראל ואמנים נוספים שהוזמנו לחבור אל אמני הקרמיקה. התערוכה עוסקת בקשר ההדוק בין כלכלה וחברה בהיבטים שונים: בהיבט היומיומי הקיומי ובהיבט רחב יותר המכתיב את האופי התרבותי של החברה.

אליזבת כהן

אליזבת כהן

אליזבת כהן, אירית אורפז, אניסה אשקר, אפרת אייל, איתן ג'ורג' הורביץ, ג'נט ג'ינו, דורית בן טוב, דורי שכטל זנגר, דניאל לנדאו, טליה טוקטלי, יעל נובק, יואלה שרון, יונת חמיידס, לאה שבס, מאיה אטון, מיכל אדלר שלו, סיון שטרנבך, עינת ארוך, עינת כהן, ענבל גרזון, עפרי תם, רונית ברנגה, רחל אלימלך – אורבך, רני גילת, רעיה שטרן, תמר ניסים

אוצרת: רז סמירה

"סל צריחה", מציינת שנתיים למחאה החברתית של קיץ 2011. התערוכה משקפת את ההתרחשויות החברתיות והאמנותיות שנולדו בעקבות המחאה, ובוחנת כיצד שינתה המחאה בהדרגה את הנרטיב הישראלי ואת התודעה הישראלית. התערוכה מתייחסת לשליטה של כלכלה גלובלית, קפיטליסטית ודורסנית על המציאות החברתית-כלכלית שבתוכה חיים כולנו.

סל הצריכה הוא אחד הגורמים המשמעותיים בחיינו: הוא קובע את המדד, את אחוזי העוני בחברה, את סל התרבות, את סל התרופות. השינויים בו מייצגים את השינויים הכלכליים בחברה שבעקבותיהם מתרחשים שינויים חברתיים ופוליטיים. התערוכה מגיבה על תרבות הצריכה בת זמננו המשרתת צורכי תאגידים גדולים, תוך ניצול אמצעי התקשורת ההמוניים. תרבות זו יוצרת קיטוב בין עניים לעשירים.

מדיום הקרמיקה הוא זירה תוססת ורבת עניין, והיוצרים בה מגיבים לאירועי המחאה הן באופן ישיר ומידי והן באופן נסתר. בתערוכה משתתפים 25 אמנים, והיא משלבת מיצג, וידאו ועבודות קרמיקה.

בערב הפתיחה הוצג המיצג "המטחנה" של תמר נסים.

בערב הפתיחה הוצג המיצג "המטחנה" של תמר נסים