שחור צבעוני – מאירה אונא

פתיחה: יום ה' 7.1.16 בשעה 20:00
נעילה: 6.2.16
פריסקופ – גלריה לעיצוב עכשווי, רח' בן יהודה 176, ת-א, 5226815 -03
שעות פתיחה: ב'-ה' 17:00 – 20:00, ו'-ש' 11:00 – 13:00

שחור צבעוני – מאירה אונא

שחור צבעוני – מאירה אונא | תערוכת יחיד | גלריה פריסקופ

Black  Colored | שחור צבעוני

תערוכת יחיד חדשה של מאירה אונא

אוצרת: נעמי כהנא אנדרוס

מאירה אונא מציגה בתערוכת היחיד החדשה שלה Black Colored – שחור צבעוני, בגלריה פריסקופ, עבודות קרמיקה תלת ממדיות חדשות במגוון גדלים. התערוכה הינה פרי פיתוח של חקירה אישית וטכניקה פרטית שפיתחה האמנית לעיצוב וליצירת גופי קרמיקה, והיא מעלה נקודת מבט חדשה ואחרת לגבי השימוש בצבע שחור, הן כשהוא עומד בפני עצמו והן כרקע.

את העבודה על התערוכה "שחור צבעוני", החלה מאירה אונא ליצור ולפתח בשנים האחרונות: "הרעיון להתחיל לעבוד בחומר שחור כרקע מנגיד צבעים שהוא אפקטיבי יותר מהצבע הלבן, נבט במהלך סיור שעשיתי באחד מימי שבת בתחנה המרכזית הישנה של תל אביב. נמשכתי אחר צליליה של שירה מקסימה, שבקעה מתוך כנסייה תת קרקעית מאולתרת של עובדים זרים המקיימים את תפילתם. הם היו לבושים במיטבם, והאפריקאים שבהם בלטו מכולם משום שהצבעים העזים שעטפו אותם קפצו מהם בזוהר עז. חשבתי שהשילובים האלה ראויים להיחקר, ונדהמתי מהתוצאה.

"black colored הוא מעין פרדוקס – שחור צבעוני; האם שחור או צבעוני? תמיד עבדתי בחומרים בהירים והתפעמתי מהלובן הנקי של הפורצלן, אבל חימר שחור מנגיד את שלל הצבעים הרבה יותר יפה וחם.

"אני לוקחת חימר שחור מרדדת אותו, מורחת עליו שתי שכבות פורצלן  – כמצע (גרונד). כשהפורצלן מתייבש אני עובדת בצבע ובצבע אני חורטת. אז זורקת וחובטת את החימר המצופה בתנופה, כך שהצבע והחריטות נפתחים, השחור החזק חודר את הפורצלן והחריטות הופכות לרישום שחור בתוך הצבע. מהמשטחים האלה אני בונה גופים פיסוליים."

מאירה אונא (1947), היא אמנית קרמיקה בוגרת בצלאל, שמאחוריה תערוכות יחיד וקבוצתיות רבות הן בארץ והן בחו"ל. זוכת מלגות מחקר וכן פרס  "אלכס דה רוטשילד" לאמנויות. עובדת, יוצרת ומלמדת בסטודיו שלה בירושלים.

לפרטים נוספים: גילה נאומן 054-4992575 gilanauman@gmail.com